Ciekawostki astronomiczne

Miłośnicy astronomii najchętniej patrzą w gwiazdy, ale warto wiedzieć jak najwięcej o kosmosie, gdyż dzieje się w nim wiele interesujących rzeczy. Poniżej znajdziesz kilka ciekawostek, które sprawią, że astronomia stanie się Twoją jeszcze większą pasją!

Pierwszą planetą, którą odkryto dzięki bezpośredniej obserwacji, spoza Układem Słonecznym, jest Fomalhaut b. Znajduje się ona w gwiazdozbiorze Ryby Południowej, a oddalona jest od Ziemi o 25 lat świetlnych. Liczba robi wrażenie? Nie, nie, to wcale nie tak dużo, jak się wydaje…

Aktualnie przyjęło się, że wszystkich księżyców w Układzie Słonecznym jest 168. Merkury i Wenus nie mają ich wcale, co stanowi pewien ewenement. Nadrabia za nie jednak Jowisz, który liczy aż 63 księżyców! Mają one różną wielkość – zwróć uwagę, że Tytan, czyli największy z księżyców Saturna, jest większy od Merkurego, czyli od… jednej z planet!

Europa, Io, Ganimedes i Kalisto – znasz te nazwy? Otóż są to cztery największe księżyce Jowisza, zwane księżycami galileuszowymi. Najbliżej leżądwa pierwsze, a zatem to na nie Jowisz oddziałuje najsilniej. Jego siły rozciągają te księżyce – na Io można zaobserwować intensywną działalność wulkaniczną, a na Europie prawdopodobnie znajduje się woda pod warstwą lodu.
Duże wrażenie na pasjonatach astronomii robi też… Słońce. Liczy ono około 2% pierwiastków ciężkich, a zatem jest to gwiazda drugiej lub trzeciej generacji. O czym to świadczy? Otóż Słońce nie jest wytworem z pierwotnej materii po Wielkim Wybuchu, lecz powstało z materii z innej gwiazdy, która żyła wcześniej.

Czy wiesz, że odkryto gwiazdę bardzo podobną do Słońca? To 18 Scorpii – wchodzi ona w gwiazdozbiór Skorpiona i jest oddalona o 45,7 lat świetlnych od Ziemi. Jej wiek i temperatura powierzchni są podobne do naszej!

Jako ciekawostkę warto też dodać, niedaleko naszej galaktyki znajduje się inna, znana jako Wielki Obłok Magellana. 179 000 lat świetlnych to odległość między nią a naszą galaktyką. Dalej zaś jest Mały Obłok Magellana – oddalony o 210 000 lat świetlnych. W dużej odległości znajduje się z kolei dalej podobna do naszej Galaktyka Andromedy – oddalona aż 2,3 mln lat świetlnych, a także Galaktyka Trójkąta – aż 2,9 mln lat świetlnych. Dopiero te liczby naprawdę robią wrażenie!
(KKw / Pixabay/cc0)