Czy sport może pomóc w walce z depresją?
Jak wynika z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia, z depresją walczy coraz więcej Polaków. Jest ona dużym problemem społecznym, ale też ekonomicznym. Nieustannie powstają nowe badania na jej temat, zwiększa się świadomość społeczna na jej temat, a także poszukiwane są nowe metody leczenia i bodźce, które pomagają w powrocie do zdrowia i psychicznej równowagi.
Co może ułatwić powrót do normalnego funkcjonowania?
Korzystny wpływ aktywności fizycznej na samopoczucie potwierdzono już wiele razy. Podczas uprawiania sportu produkowane są w organizmie hormony szczęścia, tzw. endorfiny. To właśnie one powodują poprawę humoru, redukują stres, zmniejszają napięcie, a także podnoszą odporność organizmu. Już około 30 minut aktywności fizycznej kilka razy w tygodniu może usprawnić funkcjonowanie organizmu.
Depresja może mieć różne podłoża, np. psychologiczne, biologiczne czy kulturowe), sport może być bardzo pomocny w walce z depresją. Aktywność fizyczna może osłabić jej objawy, a także nie pozwolić na nawrót czy w ogóle wystąpienie choroby – przyczynia się do ogólnej poprawy nastroju, obniża stres oraz lęku, które często są z depresją powiązane.
Rola sportu w walce z depresją
Wiele osób cierpiących z powodu depresji, wymaga leczenia ambulatoryjnego – dotyczy to przede wszystkim przypadków lekkich. Jednak terapia, ew. leki – cały plan leczenia – ustala lekarz prowadzący indywidualnie dla każdego chorego. Poza farmakoterapią oraz psychoterapią można też włączyć inne metody – jak m.in. dogoterapię czy sport.
Ważne, aby rodzaj sportu był dopasowany do osoby – zmuszanie do aktywności, której pacjent nie lubi na pewno nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Ważne, aby chory wykonywał ćwiczenia czy realizował treningi regularnie. Systematycznie uprawiany sport może być bardzo dobrym dopełnieniem tradycyjnej farmakoterapii oraz spotkań z terapeutą.
Sport jako element profilaktyki
Sport może też mieć znaczenie w profilaktyce depresji. Dzięki produkowanym endorfinom, dopaminie (hormon motywacji) oraz serotoninie obniża się ryzyko zachorowania na tę chorobę. Systematyczne ćwiczenia przyniosą też efekty widoczne gołym okiem – poprawa sylwetki, zwiększenie siły i sprawności, wzrost pewności siebie i samooceny.
Wpis przy współpracy z sport-beauty.pl
Lena.k, f: stevepb / pixabay