Czy warto studiować psychologię?

Psychologia to jeden z najpopularniejszych obecnie kierunków studiów. Czy wciąż warto się na nią decydować?

Inspirujące, życiowe studia

Zalet studiowania psychologii z pewnością nie brakuje. Są to studia z pewnością ciekawe, inspirujące, pozwalające na rozwój w wielu obszarach. Nie są to studia stricte humanistyczne, ponieważ dotykają także biologii, ucząc o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego mózgu. Tak naprawdę każdy, kto chciałby lepiej poznać siebie i innych powinien wynieść z tego kierunku dużo wiedzy i pozytywnych doświadczeń.

Czy znajdę pracę po studiach?

Z jednej strony mogłoby się wydawać, że pracy po studiach powinno być wiele. Psycholog może pracować niemal wszędzie – w szpitalach, szkołach, firmach szkoleniowych, działach HR, zakładach karnych, hospicjach i wielu innych placówkach. Może także otworzyć swój prywatny gabinet. Trzeba mieć jednak na uwadze dużą ilość absolwentów, jaka co roku kończy ten kierunek, dlatego może być ciężko od razu znaleźć pracę w zawodzie.

Dla kogo psychologia?

Jak na większość tego typu pytań, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć czy warto poświęcić kilka lat na studiowanie psychologii. Tak naprawdę wszystko zależy od predyspozycji konkretnej osoby, a także od jej gotowości do intensywnej nauki i poszukiwania pracy. Nie można też zapominać, że psycholog powinien być empatyczny, wrażliwy i umieć indywidualnie podejść do każdego pacjenta. Jeśli więc posiadasz te cechy, a dodatkowo lubisz pomagać ludziom, bardzo możliwe, że psychologia to odpowiednie studia dla Ciebie.

Olga, foto: geralt / Pixabay