Jakie studia wybrać – gdzie po maturze?

Matura to stres, ale prawdziwy problem to dorosłe życie po maturze! Wielu młodych ludzi zastanawia się, jaki kierunek studiów warto wybrać – spróbujemy Wam nieco rozjaśnić w głowie.
Wielu maturzystów zgodnie twierdzi, że powinien być jakiś uniwersalny i praktyczny poradnik dotyczący wyboru studiów lub drogi po maturze. Liczni studenci chętnie się z tym zgodzą – nauczeni na własnych błędach. Wiele młodych osób studiuje kierunek wybrany pod wpływem czasu, pośpiechu, kaprysu albo rodziców. Poniżej kilka podpowiedzi, które być może Wam się przydadzą.
Wybór to inwestycja
Przede wszystkim zastanów się dwa razy, co chciałbyś robić w życiu, z czego jesteś dobry, czy na pewno potrzebujesz studiów do wykonywania pracy, która dawałaby Ci zadowolenie i satysfakcję. Wybór kierunku studiów to poważna decyzja dla większości młodych ludzi. Kierunek, jaki będziesz studiować przez trzy lata – a może pięć, jeśli wybierzesz studia magisterskie – to jedna z kluczowych decyzji w Twoim życiu. Czym zatem kierować się przy podejmowaniu decyzji?
Analiza rynku pracy
Po pierwsze – ważna jest analiza rynku pracy. Możesz uwielbiać grę na perkusji, dobrze posługiwać się językiem obcym albo lubić pracę ze zwierzętami, ale pasja to nie wszystko. Poświęć chwilę na analizę rynku pracy, sprawdź popyt – nie kieruj się modą, wyborami i namowami znajomych czy nawet rodziców. Warto sprawdzić aktualną sytuację na rynku pracy – na jakich specjalistów jest zapotrzebowanie? Równie ważne, którymi aktualny rynek jest przesycony.
Profil uczelni a kierunek
Często dany kierunek studiów można studiować na różnych uczelniach, o różnym profilu. Np. artystycznym, humanistycznym, ścisłym itd. Na przykład grafikę można studiować na uczelni politechnicznej lub artystycznej, informatykę czy matematykę na uniwersytecie lub na politechnice. Od profilu zależy konkretny program studiów, warto go wcześniej poznać, aby odpowiadał Twoim kompetencjom.
W czym jesteś dobry?
Określ, w czym jesteś najlepszy, które przedmioty w szkole lubisz, a z czego masz słabe stopnie. Wolisz pracę indywidualną czy z ludźmi? Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wybór tak oczywistej drogi też nie jest zawsze najlepszym czy chociażby jedynym wyborem. Nie umiesz programować? Ciężka praca też się opłaca.
Twoje zainteresowania są ważne przy wyborze, ale bądź obiektywny – jeśli lubisz przedmioty humanistyczne, ale masz szansę rozwijać się w ścisłych, będzie to prawdopodobnie lepszy wybór. Poza tym wiele uczelni stosuje chwytliwe nazwy kierunków, które na rynku pracy nie będą już tak atrakcyjne.

KKw, fot.StartupStockPhotos/Pixabay