Łuszczyca – jakie są jej objawy? Jak leczyć?
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że występują etapy jej remisji i nawrotów. Walka z chorobą jest niezwykle trudna i wymaga ogromnej cierpliwości oraz systematyczności.
Łuszczyca – co to jest?
Łuszczyca to choroba skóry i charakteryzuje się przede wszystkimi widocznymi na ciele zmianami chorobowymi. Wśród przedstawicieli populacji Azji oraz Afryki choroba występuje rzadziej.
Jakie są objawy łuszczycy?
Wypryski najczęściej pojawiają się jako efekt zaburzeń procesu rogowacenia naskórka. Są to plamy o zabarwieniu czerwono-brunatnym z widoczną łuską. Grudka jest wyraźnie widoczna na tle zdrowej skóry, powierzchnia zaś intensywnie się złuszcza. Łuski pokrywające skórę z czasem zamieniają się w zgrubiałe zmiany o chropowatej powierzchni.
Objawy mogą wystąpić na całym ciele, ale zwykle jest to skóra głowy, twarz, łokcie, kolana, pachwiny, paznokcie itd. Wśród innych objawów jest swędzenie, krwawienie, świąd, a nawet ból. Skóra staje się też wyjątkowo wrażliwa i podatna na wszelkie podrażnienia i utratę wilgoci.
Przyczyny zachorowań na łuszczycę
Przyczyny zachorowań na łuszczycę nie są znane – jednym z powodów jest podłoże genetyczne, ale nie jest to warunek wystąpienia choroby. Drugą ze wskazywanych przyczyn jest podłoże immunologiczne, ale jednoznacznie jej powodów nadal nie wyjaśniono. Czynniki zewnętrzne – m.in. alkohol, palenie papierosów, stres, zachwiana gospodarka hormonalna, zażywanie silnych leków itd. – mogą też ją wywołać lub zaostrzyć jej przebieg.
Diagnoza łuszczycy
Łuszczycę diagnozuje się poprzez badanie chorego. W razie wystąpienia niepokojących objawów konieczna jest konsultacja dermatologiczna. Lekarz określi typ choroby i ustali plan leczenia, ale nie tylko – wyjaśni też, jak pielęgnować skórę z łuszczycą. Poza leczeniem miejscowym można też spróbować m.in. fototerapii, ale o metodach zadecyduje lekarz. Ważne jest m.in. unikanie stresu i prowadzenie zdrowego trybu życia, a także systematyczne nawilżanie skóry.
Kkw., f:Hans / Pixabay