Rzeżączka – nie tylko męski problem

Rzeżączka to choroba zakaźna przenoszona najczęściej drogą płciową. Jest wywoływana przez bakterie, które przedostają się do organizmu przez kontakt z zarażoną osobą albo w wyniku braku prawidłowej higieny czy korzystania z toalet publicznych. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zbagatelizowanie objawów rzeżączki może doprowadzić nawet do całkowitej bezpłodności. Tymczasem wiele przypadków nawet nie jest diagnozowanych. W krajach europejskich częściej dotyka mężczyzn niż kobiet – w Polsce przypada jedno zakażenie rozpoznane u kobiet na aż 14 u panów, mimo że to kobiety są bardziej narażone na zakażenie z powodu ekspozycji błony śluzowej pochwy oraz szyjki macicy.

Główne przyczyny zakażenia

Przede wszystkim są to kontakty płciowe (analne, genitalne, oralne) z zarażonymi osobami. Do zakażenia może też prowadzić używanie tych samych przedmiotów, np. ręczników. Bakterie rzeżączki mogą przetrwać na ręczniku lub desce klozetowej aż cztery godziny.

Objawy zakażenia rzeżączką

Objawy rzeżączki są niejednoznaczne i często budzą wątpliwości lekarzy, a przez pacjentów są bagatelizowane. U mężczyzn rozwijają się dużo szybciej, a pierwotnym miejscem zakażenia jest cewka moczowa. Są to m.in. ból i pieczenie cewki moczowej, obrzęk najądrzy, wydzielina ropna z cewki moczowej, swędzenie, tkliwość najądrzy i zapalenie żołędzi.

U kobiet za pierwotne miejsce zakażenia uznaje się szyjkę macicy, ale zaatakowane mogą być też macica, jajniki i jajowody. Panie odczuwają zwykle pieczenie i ból towarzyszące oddawaniu moczu, ból podczas stosunku seksualnego, swędzenie w okolicach odbytu, ból i dyskomfort w dole brzucha, mają też podwyższoną temperaturę. Dodatkowo może pojawić się krwawienie międzymiesiączkowe.

Diagnozowanie rzeżączki

Może ona atakować nie tylko szyjkę macicy u kobiet lub cewkę moczową mężczyzn, ale też np. gardło, odbyt i odbytnicę, spojówki. Objawy rzeżączki trzeba skonsultować z lekarzem wenerologiem, ale zmiany skórne powinien obejrzeć ginekolog lub urolog.

Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i wykonuje badanie na obecność dwoinki rzeżączki. Wcześniej pobiera wymaz z pochwy, szyjki macicy, cewki moczowej lub gardła i odbytnicy. W razie zdiagnozowania rzeżączki, zwykle wykonuje się też inne badania na obecność chorób wenerycznych, np. kiły.

Dowiedz się więcej u lekarza wenerologa: https://www.dermedica.com.pl/wenerolog/

Maciek K.

Fot. Content Providers(s): CDC/ Dr. Norman Jacobs, Public domain, via Wikimedia Commons