Stres w pracy – jak z nim walczyć?

Większość osób przeżywa codziennie stres na myśl o pracy – jest on jednak bardzo poważnym wrogiem i trzeba z nim walczyć. Jak? Kilka sprawdzonych sposobów poniżej.
Kłopoty z zasypianiem albo bezsenność mimo zmęczenia, bóle brzucha, wzdęcia, kłopoty z koncentracją i migreny, biegunki lub zaparcia, osłabienie – znasz te objawy? Bardzo prawdopodobne, że mają one związek z Twoją pracą, która wywołuje u Ciebie ogromny stres.
Najczęstszymi powodami są np. nieosiągalne oczekiwania szefa, przeciążenie pracą, kontakty i konflikty z klientami, praca pod presją czasu i nadgodziny, wyczerpujące negocjacje, krytyka itd. Przewlekły stres może doprowadzić do wielu poważnych chorób – aby temu zapobiec, można zapisać się na warsztaty z walki ze stresem, aby nauczyć się nim zarządzać, rozpocząć aktywność fizyczną, a w ostateczności próba porozmawiania z szefem i zmiany stylu pracy.
Warto to zrobić, gdyż nasilenie objawów może doprowadzić do rozwoju poważnych schorzeń, np. zaburzeń rytmu serca, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, wrzodów żołądka czy też zespołu jelita drażliwego, a nawet nowotworów i depresji.

KKw,fot.RyanMcGuire/Pixabay