Tylko nieśmiałość czy już fobia społeczna?
Nie lubisz nie tylko publicznych wystąpień, ale także jedzenia w zaludnionych miejscach czy wchodzenia do pokoju pełnego ludzi? Być może cierpisz na fobię społeczną.
Objawy fobii społecznej
Nawet 90% studentów przyznaje, że w jakimś okresie życia cierpiało na nieśmiałość. Pewnie niejeden z nas odczuł też czasem skrępowanie wywołane publicznym wystąpieniem czy inną sytuacją społeczną. Czasami jednak lęk przed kontaktami towarzyskimi przybiera paraliżująca, patologiczną wręcz formę. Można wtedy mówić o fobii społecznej. U osób dotkniętych tym zaburzeniem przy kontaktach z innymi osobami występują objawy takie jak przyspieszone bicie serca, pocenie się, nudności, drżenie rąk, duszności, a nawet biegunka. Takie symptomy zostają wywołane przez pozornie zwyczajne, niestresogenne sytuacje, takie jak załatwienie czegoś w urzędzie czy pójście do sklepu. Dla osoby dotkniętej socjofobią praktycznie każdy kontakt z osobami spoza najbliższej rodziny jest źródłem paniki i cierpień psychicznych.
Co robić, jeśli podejrzewasz u siebie fobię społeczną?
Fobia społeczna nie musi być wyrokiem, który skazuje ludzi na życie w odosobnieniu. Jest to zaburzenie, które można leczyć, dlatego każdy, kto zauważy u siebie niepokojące symptomy, powinien zgłosić się do lekarza psychiatry. Leczenie socjofobii polega na połączeniu terapii farmakologicznej z psychoterapią. W terapii farmakologicznej stosuje się nowoczesne leki przeciwdepresyjne. Warto, aby świadomość problemu zwiększyła się w społeczeństwie, aby osoby chore wiedziały, że mogą uzyskać pomoc i nie sięgały po alkohol czy inne używki.
Olga, foto: Claudio_Scott / Pixabay