Mało punktów na maturze? Co wtedy?
Zanim pożegnasz się z marzeniami o danym kierunku studiów, sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, by nie czekać do następnego roku na możliwość poprawy matury. Masz jeszcze szansę, aby mimo to zdobyć indeks w nadchodzącym roku akademickim.
Punktów brakuje, ale… tylko kilku?
Zdobyłeś zbyt mało punktów na egzaminie maturalnym? Sprawdź, co możesz zrobić, by dostać się jednak na wybrany kierunek studiów. Rekrutacja jeszcze trwa, część maturzystów już spokojnie zarejestrowała się na wymarzonych studiach, ale co z tymi, którym zabrakło wiedzy i szczęścia? Zdobyłeś na maturze nieco mniej punktów, niż powinieneś? Zabrakło Ci ich kilka? Jeszcze nie wszystko stracone.
Zobacz, co możesz dodatkowo zrobić, by nie czekać do następnego roku szkolnego na szansę poprawy wyniku maturalnego. Wymagana będzie jednak determinacja, ale masz szansę zdobyć indeks już w nadchodzącym roku.
Złóż podanie
Po pierwsze mimo wszystko napisz i złóż podanie do dziekana ds. studenckich. Jeśli zostanie odrzucone i decyzja będzie odmowna, możesz też złożyć odwołanie od decyzji o nieprzyjęcie na studia. To ostateczność, ale mało uczniów wie o takiej możliwości. Każda uczelnia czy szkoła wyższa ma swój system odwoławczy – trzeba wcześniej zapoznać się z nim. Zwykle informacje te są dostępne na stronie szkoły i w jej regulaminie, ew. zadzwonić lub udać się do dziekanatu.
W podaniu skup się jednak na swoich mocnych stronach, nie jedynie na małej liczbie punktów. Opisz swoje osiągnięcia, zainteresowania, może udział w olimpiadach, zawodach lub nawet wolontariacie. Ew. wspomnij o trudnej sytuacji życiowej, np. finansowej lub zdrowotnej – jeśli to prawda.
Studia na pokrewnym kierunku
Odrzucone podanie nie oznacza, że w ogóle nie możesz rozpocząć studiów – sprawdź, bo może na kierunku pokrewnym liczba zdobytych punktów będzie dla Ciebie wystarczająca. Po I roku możesz spróbować się przenieść – takie prośby zwykle są pozytywnie rozpatrywane. Podczas rekrutacji zarejestruj się zatem na podobny czy pokrewny kierunek.
Rekrutacja we wrześniu
Jest jeszcze szansa na rekrutację wrześniową. Może okazać się, że na dany kierunek jednak zwolniły się jeszcze miejsca. Czasem ktoś nie dostarczył dokumentów, bo jednak zdecydował się na inny kierunek albo uczelnię.
Studia w trybie wieczorowym i zaocznym
Jesteś zdecydowany na dany kierunek i nie chcesz studiować nic innego? Jednym z rozwiązań są też studia niestacjonarne – wieczorowe lub zaoczne. Zwykle potrzebujesz wtedy mniej punktów, ale studia są płatne. Trzeba zacząć pracować, wziąć kredyt studencki lub poprosić o wsparcie np. rodziców. Przy dobrych wynikach możesz jednak po I roku starać się o przeniesienie na studia dzienne, składając odpowiednie podanie. Wcześniej sprawdź, jakie warunki obowiązują na danej uczelni lub zapytaj w dziekanacie, jakie są wymagania.
Jak widać, niewystarczająca liczba punktów na maturze to nie koniec świata. Rozwiązań jest kilka, trzeba jednak znaleźć optymalne dla siebie. Każde z nich wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami, ale daje też pewne możliwości.
Kar.kw. , f: janeb13 / Pixabay