„Nie nadaję się na studia”

Wiele młodych ludzi cierpi na depresję lub inne zaburzenia, nie wierzą w siebie i twierdzą, że nie nadają się na studia. Jak sobie z tym poradzić?

Niska samoocena a praca i życie

Brak pewności siebie znacznie utrudnia dorosłe życie i wpływa na wiele decyzji, jakie podejmujemy. Niska samoocena to problem towarzyszący wielu młodym ludziom – jak to zmienić? 

Nieśmiałość i brak wiary we własne możliwości znacznie przeszkadza w szkole, na studiach, a wreszcie w pracy i dorosłym życiu rodzinnym. Znacznie też utrudnia kontakty towarzyskie. Przyczyny mogą mieć źródło w dzieciństwie, zwykle są one skomplikowane, ale jest kilka najczęściej się powtarzających.

Jakie są przyczyny niskiej samooceny?

Poniżej znajdziesz główne przyczyny, które zwykle prowadzą do braku pewności siebie w życiu. Świadomość to już pierwszy krok do walki z nimi – masz szansę, aby zacząć z nimi walczyć i je zlikwidować. Są to m.in. przekonanie o braku urody lub defektach (jak trądzik itd.), krzywdy z dzieciństwa – np. krytykujący rodzice, nadwaga, brak kondycji fizycznej, brak odporności na krytykę, biega i ciągłe porównywanie się do innych – do koleżanek, ale i celebrytów, niezdrowy styl życia i odżywiania, wyobcowanie, poczucie braku perspektyw i możliwości na zmiany, brak przyjaciół, rozstanie, rozwód, niskie zarobki i strata pracy, brak asertywności, różne porażki z ostatnich miesięcy, niskie kompetencje, braki w wykształceniu itd. 

Ewelina, f: Pexels / Pixabay