Studia w Polsce czy za granicą?

Podobne pytanie stawia sobie co roku wielu maturzystów, rozważając za i przeciw zagranicznego wyjazdu na studia. Czy taki wyjazd to zawsze najlepsza opcja?

Zalety i wady studiów zagranicznych

Coraz większa liczba Polaków wyjeżdża za granice nie tylko do pracy, ale i na studia. Dla wielu osób studia na zagranicznej uczelni to wieloletnie marzenie, na którego realizację z niecierpliwością czekają. Czy jednak zawsze jest to najlepszy, idealny wybór? Nie da się ukryć, że zagraniczne studia to nie tylko prestiż, ale także świetna przygoda. Jest to okazja do poznania nowych ludzi, pochodzących nierzadko z różnych kręgów kulturowych. Mamy też szansę podszkolić język, a sam program zajęć często jest ciekawy i nastawiony na praktykę. Niestety, zagraniczne studia są zwykle o wiele droższe niż w Polsce. Musimy ponieść koszty życia za granicą, a także bardzo często opłatę na rzecz uczelni. Dla wielu osób taki wyjazd oznacza też sporą tęsknotę za domem.

A może wymiana zagraniczna?

Co wtedy, kiedy z różnych powodów nie możesz wyjechać za granicę na studia? Czy musisz rezygnować z marzeń? Niekoniecznie, ponieważ wtedy dobrym rozwiązaniem może być nauka na polskiej uczelni połączona z wzięciem udziału w wymianie studenckiej z zagraniczną uczelnią, np. programie Erasmus. Taka wymiana da Ci szansę na spędzenie semestru lub roku za granicą, bardzo często przyznając tez stypendium, które pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów wyjazdu. Jest to także świetna opcja dla osób, które nie chcą stale mieszkać poza Polską, a jedynie marzą o przeżyciu ciekawej przygody.

Olga, foto: Wokandapix / Pixabay