Decydujesz się na psa?

Zakup psa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i licznymi obowiązkami, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na powiększenie rodziny o czworonoga!

Posiadanie psa to ogromna radość i frajda, ale też szereg obowiązków. Jeśli masz dużą rodzinę, możecie je podzielić, ale dla singla psiak może być dużym obciążeniem. Przemyśl jego zakup czy też przygarnięcie dwa razy, bo to żywe stworzenie, którego potem nie oddasz do sklepu. Wyjeżdżając na wakacje, możesz co prawda zostawić go na kilka dni w hotelu dla psów albo u rodziny, ale to sytuacje awaryjne.

Człowiek, który miał już psa, zwykle twierdzi, że jego życie jest bez psiaka jest niekompletne. Pies to radość, przyjaciel, towarzystwo, poczucie bezpieczeństwa itd. Jeśli jednak kieruje Tobą samotność, moda, zachcianka itd., nie są to właściwe powody! Co prawda dzięki temu nie czujesz osamotnienia, niepokoju itd., ale nie można na psiaka przelewać uczuć, którymi nie mamy kogo obdarzyć – pies często zastępuje w rodzinie dziecko czy wnuczęta.

Przede wszystkim pies wymaga troski i opieki oraz uwagi – musisz poświęcać mu czas, nie tylko wysypać pokarm do miski i zabrać dwa lub trzy razy na 10-minutowe spacery. Jeśli tak wyobrażasz sobie życie z psem, wybierz… kota!

Najczęściej decydujemy się na szczeniaka, a zatem najpierw trzeba go wychować, z czego wynika wiele problemów. Trzeba odpowiednio zadbać o jego zdrowie, jak i poznać jego charakter, zachowanie, nauczyć go pewnych rzeczy itd. Nie może załatwiać się w domu, spać w łóżku czy szczekać podczas Twojej nieobecności w domu.

Wybierz psiaka odpowiednio do warunków, w jakich żyjesz – jeśli masz małe mieszkanie, nie decyduj się na owczarka niemieckiego czy labradora. Masz dom z ogrodem? Psy myśliwskie na pewno będą intensywnie kopać, poza tym potrzebują długich spacerów i biegania. Podobają Ci się molosy, np. staffordy? Wymagają silnego charakteru, bo trzeba je wychować.

Wybrane rasy wymagają przedszkola i szkoły dla psów. Z kolei zwierzak adoptowany ze schroniska zapewne będzie po traumatycznych przeżyciach, a opieka nad nim wymaga czasu, cierpliwości i pieniędzy.

KwKA, foto:kim_hester/Pixabay